Aktualności

Znakomity artysta fotografik Stanisław Sudnik, członek Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików zmarł w wieku 96 lat dnia 1 marca 2017 r.

Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się o godz.12:00 w kościele św. Michała Archanioła ul. Okólna 19, w Ostrowcu Świętokrzyskim dnia 3 marca (piątek) 2017 roku.

 

Stanisław Sudnik  czł.ZPAF od 1986 roku.
Ur. 1921 roku w Zochcinie (powiat Opatów). Wykształcenie wyższe, inżynier projektant zieleni, ukończył Wyższą Szkołę Rolniczą w Poznaniu. Pracował w Zakładzie Obsługi Zieleni w Ostrowcu Świętokrzyskim na stanowisku kierownika. Od 1946 roku wykonuje fotograficzną dokumentację przemian hutniczego miasta - Ostrowca Świętokrzyskiego. Był organizatorem życia artystycznego w swoim mieście. Współtworzył Ligę Ochrony Przyrody. Należał do grona założycieli Towarzystwa Miłośników Ostrowca Świętokrzyskiego. W 1952 roku współorganizował Świętokrzyskie Towarzystwo Fotograficzne w Ostrowcu Świętokrzyskim (pełnił w nim nieprzerwanie przez kilkanaście lat funkcję prezesa Zarządu). Członek artystycznej "Grupy 10" i "Grupy V" w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz "Grupy 10 x 10" przy Kieleckiej Delegaturze ZPAF (1976-1978). Głównym tematem twórczych zainteresowań artysty jest fotografia krajoznawcza, krajobraz, zabytki architektury, miasto Ostrowiec Świętokrzyski, ludzie w różnych sytuacjach życiowych, a przede wszystkim ukochana fotografia przyrodnicza. Z upodobaniem stosuje fotografię czarno-białą, ostatnio stosuje fotografię barwną.

Z okazji 90-lecia życia Stanisława Sudnika Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim z inicjatywy Andrzeja Łady, wydało album STANISŁAW SUDNIK - FOTOGRAFIE. Publikacja weszła w skład Kolekcji Wydawniczej Fotografii Ostrowieckiej.

W dniu 14 lipca 2016 roku z okazji 95-lecia życia, 70-lecia pracy twórczej i 30-lecia przynależności do ZPAF, został uhonorowany Medalem Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF. Delegacja w składzie: Paweł Pierściński, Andrzej Łada, Jerzy Daniel i Krzysztof Zając, udekorowała jubilata w jego domu rodzinnym, w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wypowiedź Stanisława Sudnika na wernisażu w Kielcach dn 25.07.20011 - WERNISAŻ W KIELCACH

Fotografie Stanisława Sudnika - SUDNIK NIEZNANY

opracował: Szarack

Fotografie nadesłane przez Andrzeja Ładę


fot. Andrzej Łada


fot. Stanisław Dunin-Borkowski


fot. Andrzej Łada


fot. Paweł Pierściński


fot. Andrzej Łada


fot. Andrzej Łada


fot. Andrzej Łada


fot. Andrzej Łada


fot. Andrzej Łada


fot. Andrzej Łada


fot. Andrzej Łada


fot. Andrzej Łada


fot. Andrzej Łada


fot. Andrzej Łada


fot. Andrzej Łada


fot. Andrzej Łada

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem