Wystawy

Remuh

Nowohuckie Centrum Kultury oraz autor zapraszają na wystawę „REMUH” – nostalgicznych fotografii krakowskiego Kazimierza i znajdującej się przy ulicy Szerokiej w Krakowie synagogi Remuh.

Synagoga Remuh znajdująca się na Kazimierzu w Krakowie, przy ulicy Szerokiej 40, wraz z przylegającym do niej starym cmentarzem tworzą unikalny i bezcenny zespół żydowskiej architektury i sztuki sakralnej sięgający XVI wieku. Na murze dziedzińca znajdują się liczne tablice upamiętniające zasłużonych, jak i zabitych podczas II wojny światowej krakowskich Żydów. Do synagogi przylega również dom dozorcy i geniza. Obecnie synagoga jest jedynym żydowskim domem modlitwy w Krakowie, w którym regularnie odbywają się nabożeństwa.

Nazwa synagogi wywodzi się od hebrajskiego akronimu ReMU, Rabi – Mosze, którym w stosunku do Mojżesza Isserlesa  (zm. 1572 r.) posługiwali się członkowie gminy. Był to najsłynniejszy żydowski uczony w Polsce, naczelny rabin krakowskiej gminy żydowskiej i rektor krakowskiej jesziwy. Grób Moszego znajduje się na cmentarzu tuż przy synagodze. Miejsce to uchodzi za cudowne, a wiara w moc rabina była tak powszechna, iż nawet Niemcy w czasie II wojny światowej pozostawili nagrobek nietknięty, obawiając się klątwy. Rokrocznie pielgrzymują do niego Żydzi z całego świata, pozostawiając wokół macewy karteczki z prośbami, wierząc, że te zostaną wysłuchane i spełnione.

Adam Gryczyński
Ur. 24.11.1957 r. w Krakowie, pedagog, artysta-fotografik, animator kultury, redaktor. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 2002 r., autor ponad 100 własnych wystaw indywidualnych pokazywanych w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Niemczech, Brazylii, Rosji, Norwegii, Chorwacji, we Włoszech, na Litwie, Białorusi i Węgrzech.

Wystawę oglądać można do 31 sierpnia.

Galeria Centrum
Nowohuckie Centrum Kultury
Al. Jana Pawła II 232

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem