Wystawy

Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc, Dyrektor Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa oraz Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Rzeszowie mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy "BIELEFELD - obrazy z miasta partnerskiego" oraz na spotkanie z Autorem Veit Mette w dniu 3 maja 2017 roku o godz.16:00 w lokalu Galerii Fotografii, ul. 3 Maja 9 w Rzeszowie.

Veit Mette „Bielefeld – obrazy z miasta partnerskiego“

Historie pewnego miasta

„Zakłócenie. Słowo implikujące coś negatywnego. Jednak nie dla Veita Mette. On poszukuje  takich zakłóceń, odzwierciedla je – przeważnie w czarno-białym obrazie, często w bliskim mu otoczeniu. Tutaj te zakłócenia dobrze się prezentują, małe błędy czynią ze zwykłych obrazów wielkie fotografie” -  tak pisze Kurt Ehmke, redaktor bielefeldzkiej gazety codziennej Neue Westfälische,
o fotografiach Veita Mette.

Veit Mette , fotograf z Bielefeldu, zajmuje się w swojej twórczości wciąż na nowo tematami, które znajduje w swojej małej ojczyźnie. Życie ludzi w centrum dla osób  niepełnosprawnych  Bielefeld - Bethel, fotograficzne eseje o Uniwersytecie Bielefeld, reportaż z pobliskiego zakładu karnego dla młodocianych, czy fotofilm o młodych migrantach, pokazanych w ich środowisku.
Fotograf przenosi także często  swoje prace fotograficzne w przestrzeń miejską. Od 1999 w ramach  komunikacji miejskiej Bielefeldu  jeździ po mieście dwu-wagonowy tramwaj  z fotografiami Veita Mette, przedstawiającymi  ludzi z  Bethel.

W 2013 z okazji jubileuszu 850-lecia miasta Mette poświęcił cały rok na fotografowanie Bielefeldu, swojego   rodzinnego miasta. Powstała z tego duża wystawa nosząca nazwę „heimat bis wolkig”, pokazana w trzech kontenerach przemysłowych na dużym placu rynkowym w centrum Bielefeldu.
Te niezwykłe, dogłębne spojrzenia na życie miasta stanowią  treść wystawy, która będzie pokazana w Rzeszowie  w  dniach od 3 maja do  20 czerwca.

Mieszkańcy naszego miasta, którzy mieli  już okazję odwiedzić Bielefeld, rozpoznają znane sobie miejsca i odkryją je jednak na nowo, tak jak to czynią  sami Bielefeldczycy.
W 2015 roku Veit Mette otrzymał nagrodę miasta Bielefeld w dziedzinie kultury.

Tłumaczenie: Marta Pisarek

materiały nadesłała: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

opracował: Szarack

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem